Около 10% от реколтата е с размер на орех - тези трюфели се класифицират като клас Екстра. Гъби с размер на гроздово зърно се събират около 30%. Останалите гъби са още по-дребни, затова са по-евтини и се използват предимно за приготвяне на сосове. Древните римляни смятали тази гъба за лечебна и повишаваща потентността. През Ренесанса тази гъба е смятана за афродизиак. Те твърдят, че добавянето на тази гъба към козметиката помага за стягане на кожата, премахване на старчески петна и справяне с фините бръчки. Говори се, че годишният оборот е приблизително 200 млн. Смята се, че дори Казанова се е възползвал от тези качества през целия си живот. Смята се, че трюфелът съдържа вещество с психотропно действие. Статистиката показва, че годишният ни експорт на трюфели е 150 - 200 тона. Ходя пеша винаги където мога, изкачвам стълбите до офиса, раздала съм сто тона благини на приятелите да ме споменават с добро, а когато пазарувам за вкъщи се питам - от това бих ли изяла цяла купа и ако е да, не се слага в торбата. Можете да научите повече за гъбите трюфели от следното видео на Galileo.
Можете да намерите такава гъба в горите - както широколистни, така и смесени (трюфелите са изключително редки сред иглолистните дървета). Счита се за най-ценната сред гъбите от този вид. Плодните тела на гъбите трюфели са кръгли или грудковидни по форма и с размери от 2,5 до 10 сантиметра. Най-скъпи са гъбите с големи размери (като ябълки), но по-малко от 1% от всички събрани гъби ще отглеждат такива трюфели. Природозащитен статус Видът е записан в Червения списък на гъбите и Червената книга на Република България с категория „Застрашен" (EN). В България по-големи площи с микоризирани фиданки има в Силистра, Нова Загора, Тутракан. Самите фиданки са произведени във Франция и са сертифицирани и проконтролирани - всяка фиданка е 100% заразена. Отгледаният в Китай трюфел е по-малко ароматен, но привлича с ниската си цена и голямото сходство на външен вид и вкус с френския си аналог.За да се подобри качеството на гъбите, доставяни от Китай, те се смесват с трюфели, отглеждани във Франция. Някои съединения, намиращи се в черните и белите трюфели, блокират ензимите, които причиняват възпалителни заболявания. Такава гъба върви добре с всякакви продукти, особено с ястия, които нямат особено изразен вкус. Тези подземни гъби нямат нито корен, нито стъбло, но успешно растат около корените на дърветата.
Трюфелите са подземни гъби, които живеят в симбиоза с корените на дърветата. В тигана добавете зелените подправки, които да дадат аромат без да надделяват. Има аромат на гъби, който се смесва с нотка на ядки или семена. Ароматът на трюфела напомня на влажна изба, стара коричка от сирене и печени ядки. По своята миризма този вид трюфел е подобен на сирене с чесън. Трюфелът има силна характерна миризма. Трюфелът е ядлив представител на семейството на трюфелите. Трюфел продукти с намалени цениът е подземна гъба. Тази гъба расте в Швейцария и Франция. Той е широко разпространен във Франция (най-плодотворните места са в югозападната част на страната), в Испания и Централна Италия. Такъв трюфел може да се намери в северните райони на Италия и съседните региони на Франция. Лабораторията по приложна микология на Университета в Перуджа, Италия - една от малкото институции в Италия, занимаващи се със сертификацията на микоризиран с трюфели посадъчен материал. Количеството, което ще добавите, зависи от вкусовите Ви желания - достатъчно е да се добави една чаена лъжичка на няколко порции. Неговият характерен аромат и богат вкус могат да превърнат ризото, паста или дори бъркани яйца в невероятно гурме ястие, което да погали сетивата и да достави вкусова наслада. Мнението на експертите е, че дори да се създаде плантация от лешници или орехи, добре е в нея да има и дъб.
Обърнете внимание, че оризът наистина трябва да бъде мит на течаща вода продължително. В работата, която Макароне и колегите му публикували през 2012 година, се посочва, че в организма на човека производството на меланин се инициира от отделянето на анандамид. Тя е регистрирана през 2014 година и се занимава с култивирани трюфели. След засаждането добивът идва след петата година.