Sabatino Tartufi носи само най-високо ценените видове трюфели и предлага гама от висококачествени продукти от трюфели. Вече информация за трюфелите трети път само и само да си осигурят субсидии, членски вносчета, влияние да ги дават по телевизора. Трюфелите са една от най-скъпите храни на света, а всеки, който е имал щастието да ги опита, остава запленен от техния вкус. Технологичното време за получаването на правилно заразено дръвче с трюфелни спори е една година. Първата година сме планирали 25 хиляди дръвчета за продажба, уточнява предприемчивият бизнесмен. Но освен да изнася диворастящи трюфели, от следващата есен предприемчивият бизнесмен от Угърчин ще прави плантация от 30 дка с черен трюфел. Всъщност то не се приготвя с истински трюфели, дори този вид олио, в който могат да се видят парченца трюфел. Много тънки парченца трюфел могат да бъдат поставени под кожата на пилето преди то да бъде изпечено. Сезонът за белия трюфел е добър, ако лятото е влажно, започва в края на август и началото на септември. Сиво-бял трюфел /Tuber maculatum Vitt./ - притежава по-ниска цена от белия трюфел, но младите екземпляри изключително приличат на белите си събратя и много често се бъркат с тях.
Това са най-често срещаните местообитания на белия трюфел в страната ни. Ако се чудите къде в България има бял трюфел, отговорът е - най-често в равнини под тополи и борове. Друг въпрос, засягащ търсачите на трюфел, е не само къде в България има бял трюфел, но кога да го търсят. Сега във Франция се отглеждат само 50 тона трюфели годишно. Освен това през целия период за дръвчетата трябва да се полагат грижи: почистване и резитба два пъти годишно - пролет и есен. Според Цветозар Мичевски от Угърчин, чиято фирма е един от най-големите износители на трюфели, годишният износ от България (основно за Италия) е в рамките на 150-200 т годишно. И докато семейната фирма изнася диворастящи гъби, бизнесът с трюфели си е лично негов и го развива самостоятелно. Юлиян Колев от Българска асоциация „Горски гъби" каза, че целият бранш е против промяната в Закона за данъците върху доходите на физическите лица, с която се отменя алтернативният данък за доходи от събиране на диворастящи гъби и плодове, включително и на лечебни растения. Сирене с трюфели е един от хитовете у нас в момента. Точно поради огромната разлика в цената най-честият въпрос у нас е не къде да наберем просто трюфели, а къде в България има бял трюфел.
Черните трюфели, наричани още перигор по името на едноименния регион в Югозападна Франция и белите трюфели, които идват от Пиемонт - район в Северна Италия, са едни от най-известните. Това най-вече важи за белите трюфели. Големи екземпляри от вида са продавани за над 100 евро на търгове. Черният трюфел, за разлика от белия, държи доста по-ниска цена - под или около 100 евро за килограм, тъй като не е толкова рядък, а изкупуването му е честа практика. Тези са Tuber magnatum или Пиемонтски бял трюфел, на Tuber melanosporum или черен трюфел, на Tuber brumale или зимен трюфел и на Tuber aestivum или летен трюфел. Tuber aestivum се причислява към „черните трюфели" поради черния цвят на перидия. Шефовете на държавни стопанства настояха още да се обърне внимание на ловните дружинки да спазват мерките за превенция на АЧС, да извършват огледи на участъците за водопой и други, така, както това се прави в държавните стопанства. Конкретни места за бране на бял трюфел не могат да бъдат посочени, тъй като, както разбрахте, белият трюфел е рядък и скъп и всеки гъбар, попаднал на място, на което може да придобие това природно богатство, го пази като съкровена тайна.
Консумацията ѝ води до укрепване на тялото и имунната система, както и до обновяване на всички клетки, тъкани и органи в него. Червеният лъскав трюфел се среща във всички европейски страни, в широколистни и смесени гори. С дълбоки корени в сърцето на Умбрия, Италия, регион с гори и хълмове, земята предлага една от най-тайнствените и ценни храни: трюфели. Това е една дългосрочна инвестиция предупреждава Цветозар. Една касерола, една купа и бъркалка е всичко, от което имате нужда. Но трюфеловото олио е ароматна съставка, много по-достъпна от истинските трюфели. Затова и вкусът на трюфеловото олио е доста различен от вкуса на самите трюфели.