От законопроекта става ясно, че който унищожава естествените находища на трюфели се наказва с глоба в размер от 1 000 до 2 000 лева, а средството на нарушението се отнемат в полза на държавата. От проектозакона става ясно, че в страната има 8 вида трюфели, за които се въвеждат различни срокове за ползване. Най-бързо ще се регистрират завършилите висше образование със специалности "горско стопанство", "растениевъдство" или "биология", както и лицата, притежаващи средно образование и с придобита квалификация "техник-лесовъд", става ясно от проектозакона. Ще се плаща и такса за лов на трюфели, като тя ще се изчислява за определени от заявителя количества в килограми, но не по-малко от 10 кг, става още ясно от проекта. Ловът на трюфели ще е забранен и по време на лов на дива свиня с цел недопускане на инциденти. Там, когато погледнете етикетите с цените, безмълвието изчезва, гъбен деликатес се продава по 400 евро за 100 g. Община Угърчин, заедно с основния спонсор на събитието, са подсигурили награди за най-добрите - купи, медали и парични премии. Те ще издават и електронен превозен билет за транспорт на трюфели.
Те ще се вписват и в публичен регистър, който ще се поддържа на сайта на Изпълнителната агенция по горите. Те са гъбички, които не могат да оцелеят сами и трябва да се свързват с корените на дърветата в симбиотична връзка. Микоризата при трюфелите е много добър пример за плодотворна симбиоза между гъбните хифи и корените на различните дървесни растения. Всъщност естествените трюфели са склонни да имат валежи между 425 и 900 мм. Най-високата сделка бе направена преди години в Италия, където 900 грама бяха продадени за рекордната цена от 330 000 долара. Деликатесните гъби, произвеждани в северната ни съседка, се изнасят за Италия, където една част се реализира в прясно състояние на местния пазар, а друга се преработва в различни продукти като зехтин, гъби в марината, пастет и др. Определяне на местоположението на подземни гъби и може да бъде на специален вид мушици, които пълзят по мястото, където растат трюфелите. Днес много европейци са заразени с поне един вид хелминти. Мнозина разбраха къде, Tuber Magnatum pico кога и как да откриват този вид трюфел. Бял италиански трюфел ще може да се добива и търгува от 15 септември до 31 януари. Тази година на 22 и 23 септември в град Угърчин се проведе поредният Трюфел фест след двугодишно прекъсване.
На следващия ден - 21 септември, от 12.00 часа, Трюфел фест ще бъде открит от кмета на община Угърчин Станимир Петков. Зимен бял трюфел - от 15 януари до 15 април. Гладкокор черен трюфел - от 15 септември до 15 януари. Черен есенен трюфел - от 1 септември до 31 декември. Дори няма да имате нужда от печка - само малко сметана и малко качествен шоколад. Ароматът и вкусът му са малко по-силни, но все пак са доста приятни. Друго задължително изискване е малко ножче. За да не се хитрува с тях, крайните потребители на трюфели задължително ще трябва да съхраняват превозните билети, с които са им доставени трюфелите, за срок от 3 години. И не на последно място, от тях задължително ще се изисква наличие на компютър с достъп до интернет, осигуряващи издаване на електронни превозни билети и водене на електронен дневник в реално време. Който извършва изкупуване, търговия или транспортиране на трюфели в нарушение, го грози глоба от 3000 до 5000 лв. Потърсете висококачествен шоколад в диапазоСъбиране на трюфели от 60 до 70% съдържание на какао. Уточнява се, че трябва да е с острие не по-дълго от 25 см и ширина до 4 см.
Може да се използва и друг инструмент, но с дължина на острието не повече от 15 см и ширина до 8 см. Трюфелите са шоколадови сладкиши с размер на бонбон, направени от ганаш - смес от разтопен шоколад и затоплена сметана - охладени до стегнатост, оваляни и покрити с шоколад, какао на прах или ядки. Спорите са покрити с иглести израстъци. Когато трюфелите са донесени от горите, те са изцяло покрити с пръст. И още черен летен трюфел - от 1 май до 31 август. И черен мускатов трюфел - от 1 май до 31 декември.